Povjesničari glagoljaši u Zagrebu

Autor: Natalija Bulić Kuić, 3. 11. 2017.

Na poziv Društva prijatelja glagoljice iz Zagreba učenica naše škole Ana Bogdan i učenici povjesničari OŠ „Antunovac“ Matea Gašparić i Ivana Mišković u pratnji učiteljice povijesti sudjelovali su u projektu Otvorena vrata zagrebačke glagoljaške riznice. Cilj projekta je širenje važnosti istraživanja i učenja glagoljske tradicije, druženje učenika i razmjena aktivnosti i načina rada. Terenski rad obuhvaćao je posjet institucijama koje čuvaju glagoljske zapise i spomenike te smo tako posjetili HAZU u čijem se atriju čuva original Bašćanske ploče te vidjeli originale poznatih i vrijednih pisanih radova na glagoljici među kojima je najvažniji Misal po zakonu rimskoga dvora koji je prva tiskana knjiga u Hrvatskoj iz 1483. godine. Sudjelovali smo na okruglom stolu u Matici hrvatskoj gdje su učenici izlagali rezultate terenskog rada, ali i zanimljive istraživačke radove. U OŠ Fran Krste Frankopana sudjelovali smo u kreativnim i zanimljivim radionicama izrade zagrebačkog glagoljskog suvenira te je prema glasovima svih sudionika rad Matee Gašparić osvojio 3. mjesto među mnoštvom radova na temu glagoljice. Što smo vidjeli, doživjeli i naučili moći ćete i vi vidjeti prilikom obilježavanja Dana hrvatskog jezika u ožujku kada će povjesničari za vas organizirati prezentaciju o glagoljici i radionicu.

Fotografije možete vidjeti u foto-galeriji.

« Ožujak 2024 »