Proizvodi Cvjetnog društva

Autor: Natalija Bulić Kuić, 23. 1. 2014.

Cvijet nevena – lijek za kožu

Nevenova mast

Listovi mente - inhalacijski jastučići

Cvijet nevena – lijek za kožu

U našem vrtnom kotaču najviše je zastupljen neven. To je biljka prekrasnog narančastog cvijeta, vrlo lijepa, ukras vrtu, ali i ljekovita. Njezini ljekoviti sastojci najjači su u cvijetu koji se otvaraju izlaskom sunca i zatvaraju zalaskom. Zato biljka i nosi latinski naziv calendula officinalis (mali kalendar, ljekovit). Neven cvate od lipnja do kasne jeseni. Sušenje mora biti brzo. Nevenovo eterično ulje djeluje protiv mikroba, a saponini sprječavaju nastajanje gljivica. Neven koristimo u liječenju kožnih oštećenja, kao i u kozmetici. Važan je i utjecaj nevena na zacjeljivanje rana. Štiti od čira na želucu i crijevima. Koristimo ga za zaštitu probavnih organa. Kod žena regulira mjesečnicu i smanjuje bolove, povoljno djeluje u menopauzi. Djeluje protuupalno.

Nevenova mast

Nevenova mast koju proizvodi Cvjetno društvo ima u sebi samo prirodne proizvode: cvijet nevena iz našeg vrta, hladno prešano maslinovo ulje, pčelinji vosak i propolis školske pčelarske skupine, eterično ulje lavande. Mast se koristi u njezi kože, preventivno i ljekovito.

Listovi mente – inhalacijski jastučići

Mentha piperita latinski je naziv za biljku koja je, uz kamilicu najpoznatija ljekovita biljka. Osušeni listovi imaju snažan miris i oštar okus koji izaziva osjećaj blagog hlađenja. Eterično ulje mente jako dobro djeluje na bronhe zato je Cvjetno društvo osmislilo inhalacijske jastučiće od listova mente koje trebamo koristiti kao inhalacijski pripravak u vrijeme prehlada i gripe ili kada imamo problema sa sinusima.

« Svibanj 2024 »