> Projekti
Međunarodna kolonija mladih Ernestinovo

Projekt "Von Ernestinenhof do Ernestinova"

Prezentacija: 1. lipnja (Dan škole)

Učenici od 5. do 8. razreda

Voditeljica: Ana Leko

Suradnici: I. Vučemilović-Šimunović, Natalija Bulić-Kuić, Ivana Kardo, Suzana Katić , Ivana Dodig

"Hrvatski znanstvenici"

Autor: Ivana Dodig, 20. 3. 2011.

Voditeljica projekta: Ana Leko,  učiteljica tehničke kulture i informatike.

Suradnici: A. Bižić, ( fizika); I. Kardo (biologija i kemija); D. Kresnik (geografija)

Mnogi hrvatski znanstvenici dali su važan doprinos različitim znanstvenim disciplinama. Kako bi ih naši učenici bolje upoznali i više cijenili, od 15. listopada do 15. studenoga 2010. godine proveli smo projekt pod nazivom "Hrvatski velikani u znanosti". U sklopu projekta posjetili smo rodnu kuću kemičara  Lavoslava Ružičke u Vukovaru i geofizičara Milutina Milankovića u Dalju.

Tijekom trajanja projekta učenici su pod vodstvom učiteljice biologije i kemije Ivane Kardo istražili rad hrvatskih kemičara i nobelovaca Lavoslava Ružičke te njegovog učenika Vladimira Preloga. Učiteljica fizike Anđelka Bižić s učenicima je proučila rad svjetski poznatog inovatora Nikole Tesle te Ruđera Boškovića, koji je bio matematičar, astronom, fizičar, geodet i filozof. Uz pomoć učiteljice tehničke kulture i informatike Ane Leko učenici su saznali više o značaju Andrije Mohorovičića, znanstvenika na području meterologije i seizmologije te Milutina Milankovića, geofizičara, klimatologa i astronoma.
Prezentacija projekta održana je 16. studenog 2010, kada smo pogledali film koji je obuhvatio rad svih spomenutih znanstvenika te prezentaciju koju je napravio učenik Ivan Stražanac. Također smo vidjeli pokus sa Teslinim transformatorom. Na kraju prezentacije učenici su mogli provjeriti koliko su znanja usvojili kroz igru asocijacije.

Kao sažetak cijelog projekta te za trajnu uspomenu, učenik Vedran Grbavac napravio je kalendar za 2011. godinu koristeći slike i životopise dvanaest hrvatskih velikana u znanosti.

« Svibanj 2024 »